Warwick Trophy

Cransley Sailing Club

Warwick Trophy

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
2018-09-16 11.00
R2
2018-09-16 13.30
R3
2018-09-16 15.00
Total Nett
Fast Laser Radial Laser Radial 204651 Hollowell Sailing Club Mike Harding   1142 1.00 (7.00) 1.00 9.00 2.00
Fast Wayfarer Wayfarer 10855 Hollowell Sailing Club Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 2.00 1.00 (3.00) 6.00 3.00
Fast DZero DZero 191 Cransley Sailing Club Finley Boon   1029 (3.00) 2.00 2.00 7.00 4.00
Fast Supernova Supernova 460 Hollowell Sailing Club Pete Jackson   1075 4.00 (6.00) 4.00 14.00 8.00
Fast RS Aero 7 RS Aero 7 1025 Hollowell Sailing Club Morgan Smith   1068 (6.00) 3.00 6.00 15.00 9.00
Fast Wayfarer Wayfarer 4028 Hollowell Sailing Club Mike Payle Helen Payle 1102 (5.00) 5.00 5.00 15.00 10.00
Fast Supernova Supernova 1008 Hollowell Sailing Club Norman Carter   1075 (7.00) 4.00 7.00 18.00 11.00
Fast Laser Laser 192721 Cransley Sailing Club David Hodgson   1098 (9.00) 8.00 8.00 25.00 16.00
Fast Wayfarer Wayfarer 8310 Cransley Sailing Club Arran Britton Caroline Dale 1102 8.00 9.00 (10.00) 27.00 17.00
Fast Laser Laser 182464 Cransley Sailing Club Stuart Pybus   1098 (10.00) 10.00 9.00 29.00 19.00

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
2018-09-16 11.00
R2
2018-09-16 13.30
R3
2018-09-16 15.00
Total Nett
Slow Solo Solo 5191 Hollowell Sailing Club Stuart Bush   1143 1.00 (3.00) 1.00 5.00 2.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 202320 Hollowell Sailing Club Gemma McDonnell   1207 (2.00) 1.00 2.00 5.00 3.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 143937 Hollowell Sailing Club Alison Linnell   1207 (3.00) 2.00 3.00 8.00 5.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 198879 Hollowell Sailing Club Jenny Sturt   1207 (4.00) 4.00 4.00 12.00 8.00
Slow Solo Solo 4602 Hollowell Sailing Club Carl Inchley   1143 (7.00) 6.00 5.00 18.00 11.00
Slow Laser Radial Laser Radial 193505 Cransley Sailing Club Jess Clarke   1142 (6.00) 5.00 6.00 17.00 11.00
Slow Comet Comet 724 Cransley Sailing Club Rhiain Bevan   1205 5.00 (7.00) 7.00 19.00 12.00
Slow Comet Comet 718 Cransley Sailing Club Sarah Austin   1205 8.00 (9.00) 8.00 25.00 16.00
Slow Comet Comet 827 Cransley Sailing Club Julie Aves   1205 9.00 8.00 (12.00 DNS) 29.00 17.00
Slow Solo Solo 4810 Cransley Sailing Club Charles Clayton   1143 (10.00) 10.00 9.00 29.00 19.00
Slow Solo Solo 4141 Hollowell Sailing Club Gerry Burnham   1143 (12.00 RET) 12.00 DNS 12.00 DNS 36.00 24.00

Youth Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
2018-09-16 11.00
R2
2018-09-16 13.30
R3
2018-09-16 15.00
Total Nett
Youth Optimist Optimist 4443 Hollowell Sailing Club Hazel McDonnell   1655 (1.00) 1.00 1.00 3.00 2.00
Youth Optimist Optimist 4732 Hollowell Sailing Club Ellen Morley   1655 (2.00) 2.00 2.00 6.00 4.00
Youth Topper Topper 41619 Cransley Sailing Club Charlie Guyett   1358 3.00 (4.00) 3.00 10.00 6.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 142409 Hollowell Sailing Club Fin Scull   1207 4.00 3.00 (5.00) 12.00 7.00
Youth Laser Radial Laser Radial 159230 Cransley Sailing Club Charlie Sleet   1142 (5.00) 5.00 4.00 14.00 9.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 1 Cransley Sailing Club Emily Britton   1207 (8.00) 7.00 6.00 21.00 13.00
Youth Laser Radial Laser Radial 140089 Cransley Sailing Club Declan Bell   1142 6.00 (14.00 DNF) 9.00 29.00 15.00
Youth Topper Topper 43004 Cransley Sailing Club Tom Chapman   1358 7.00 (10.00) 8.00 25.00 15.00
Youth Optimist Optimist 5039 Hollowell Sailing Club Zara Avery   1655 (12.00) 9.00 7.00 28.00 16.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 189068 Hollowell Sailing Club Henry Avery   1207 9.00 8.00 (11.00) 28.00 17.00
Youth Topper Topper 46921 Hollowell Sailing Club Ethan Maher   1358 (13.00) 6.00 13.00 32.00 19.00
Youth Topper 4.2 Topper 4.2 42970 Cransley Sailing Club Ollie Dale   1416 10.00 (11.00) 10.00 31.00 20.00
Youth Bug Bug 3 Cransley Sailing Club Matilida Guyett   1520 11.00 (12.00) 12.00 35.00 23.00

Prizes

CategoryRankCompetitor
Overall1stFast - Laser Radial 204651 Mike Harding - Laser Radial
Overall2ndSlow - Solo 5191 Stuart Bush - Solo
Overall3rdYouth - Optimist 4443 Hazel McDonnell - Optimist
Youth1stYouth - Optimist 4443 Hazel McDonnell - Optimist
Youth2ndYouth - Optimist 4732 Ellen Morley - Optimist
Youth3rdYouth - Topper 41619 Charlie Guyett - Topper
Fast1stFast - Laser Radial 204651 Mike Harding - Laser Radial
Fast2ndFast - Wayfarer 10855 Rob Dunkley & Angie Dunkley - Wayfarer
Fast3rdFast - DZero 191 Finley Boon - DZero
Slow1stSlow - Solo 5191 Stuart Bush - Solo
Slow2ndSlow - Laser 4.7 202320 Gemma McDonnell - Laser 4.7
Slow3rdSlow - Laser 4.7 143937 Alison Linnell - Laser 4.7

R1 - Fast Fleet - 2018-09-16 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Fast Laser Radial Laser Radial 204651 Hollowell Sailing Club Mike Harding   1142 55.30 6 0.48.36 1.00
Fast Wayfarer Wayfarer 10855 Hollowell Sailing Club Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 53.56 6 0.48.56 2.00
Fast DZero DZero 191 Cransley Sailing Club Finley Boon   1029 51.27 6 0.50.00 3.00
Fast Supernova Supernova 460 Hollowell Sailing Club Pete Jackson   1075 55.13 6 0.51.22 4.00
Fast Wayfarer Wayfarer 4028 Hollowell Sailing Club Mike Payle Helen Payle 1102 57.52 6 0.52.31 5.00
Fast RS Aero 7 RS Aero 7 1025 Hollowell Sailing Club Morgan Smith   1068 57.40 6 0.54.00 6.00
Fast Supernova Supernova 1008 Hollowell Sailing Club Norman Carter   1075 58.29 6 0.54.24 7.00
Fast Wayfarer Wayfarer 8310 Cransley Sailing Club Arran Britton Caroline Dale 1102 61.25 6 0.55.44 8.00
Fast Laser Laser 192721 Cransley Sailing Club David Hodgson   1098 62.50 6 0.57.14 9.00
Fast Laser Laser 182464 Cransley Sailing Club Stuart Pybus   1098 65.05 5 1.11.08 10.00

R2 - Fast Fleet - 2018-09-16 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Fast Wayfarer Wayfarer 10855 Hollowell Sailing Club Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 36.51 5 0.33.26 1.00
Fast DZero DZero 191 Cransley Sailing Club Finley Boon   1029 34.49 5 0.33.50 2.00
Fast RS Aero 7 RS Aero 7 1025 Hollowell Sailing Club Morgan Smith   1068 37.36 5 0.35.12 3.00
Fast Supernova Supernova 1008 Hollowell Sailing Club Norman Carter   1075 40/07 5 0/37/19 4.00
Fast Wayfarer Wayfarer 4028 Hollowell Sailing Club Mike Payle Helen Payle 1102 41.17 5 0.37.28 5.00
Fast Supernova Supernova 460 Hollowell Sailing Club Pete Jackson   1075 40.45 5 0.37.54 6.00
Fast Laser Radial Laser Radial 204651 Hollowell Sailing Club Mike Harding   1142 37.00 4 0.40.30 7.00
Fast Laser Laser 192721 Cransley Sailing Club David Hodgson   1098 38.05 4 0.43.21 8.00
Fast Wayfarer Wayfarer 8310 Cransley Sailing Club Arran Britton Caroline Dale 1102 40.37 4 0.46.04 9.00
Fast Laser Laser 182464 Cransley Sailing Club Stuart Pybus   1098 42.13 4 0.48.04 10.00

R3 - Fast Fleet - 2018-09-16 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Fast Laser Radial Laser Radial 204651 Hollowell Sailing Club Mike Harding   1142 42.25 6 0.37.09 1.00
Fast DZero DZero 191 Cransley Sailing Club Finley Boon   1029 38.41 6 0.37.36 2.00
Fast Wayfarer Wayfarer 10855 Hollowell Sailing Club Rob Dunkley Angie Dunkley 1102 43.20 6 0.39.19 3.00
Fast Supernova Supernova 460 Hollowell Sailing Club Pete Jackson   1075 43.16 6 0.40.15 4.00
Fast Wayfarer Wayfarer 4028 Hollowell Sailing Club Mike Payle Helen Payle 1102 44.50 6 0.40.41 5.00
Fast RS Aero 7 RS Aero 7 1025 Hollowell Sailing Club Morgan Smith   1068 45.30 6 0.42.36 6.00
Fast Supernova Supernova 1008 Hollowell Sailing Club Norman Carter   1075 45.51 6 0.42.39 7.00
Fast Laser Laser 192721 Cransley Sailing Club David Hodgson   1098 40.30 5 0.44.16 8.00
Fast Laser Laser 182464 Cransley Sailing Club Stuart Pybus   1098 40.44 5 0.44.31 9.00
Fast Wayfarer Wayfarer 8310 Cransley Sailing Club Arran Britton Caroline Dale 1102 46.02 5 0.50.08 10.00

R1 - Slow Fleet - 2018-09-16 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Slow Solo Solo 5191 Hollowell Sailing Club Stuart Bush   1143 54.15 6 0.47.28 1.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 202320 Hollowell Sailing Club Gemma McDonnell   1207 49.19 5 0.49.02 2.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 143937 Hollowell Sailing Club Alison Linnell   1207 49.37 5 0.49.20 3.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 198879 Hollowell Sailing Club Jenny Sturt   1207 53.08 5 0.52.50 4.00
Slow Comet Comet 724 Cransley Sailing Club Rhiain Bevan   1205 54.25 5 0.54.11 5.00
Slow Laser Radial Laser Radial 193505 Cransley Sailing Club Jess Clarke   1142 53.50 5 0.56.34 6.00
Slow Solo Solo 4602 Hollowell Sailing Club Carl Inchley   1143 54.05 5 0.56.47 7.00
Slow Comet Comet 718 Cransley Sailing Club Sarah Austin   1205 49.30 4 1.01.37 8.00
Slow Comet Comet 827 Cransley Sailing Club Julie Aves   1205 49.31 4 1.01.38 9.00
Slow Solo Solo 4810 Cransley Sailing Club Charles Clayton   1143 62.01 5 1.05.07 10.00
Slow Solo Solo 4141 Hollowell Sailing Club Gerry Burnham   1143 RET     12.00

R2 - Slow Fleet - 2018-09-16 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 202320 Hollowell Sailing Club Gemma McDonnell   1207 30.54 4 0.25.36 1.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 143937 Hollowell Sailing Club Alison Linnell   1207 31.38 4 0.26.12 2.00
Slow Solo Solo 5191 Hollowell Sailing Club Stuart Bush   1143 30.13 4 0.26.26 3.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 198879 Hollowell Sailing Club Jenny Sturt   1207 35.01 4 0.29.01 4.00
Slow Laser Radial Laser Radial 193505 Cransley Sailing Club Jess Clarke   1142 34.51 4 0.30.31 5.00
Slow Solo Solo 4602 Hollowell Sailing Club Carl Inchley   1143 36.33 4 0.31.59 6.00
Slow Comet Comet 724 Cransley Sailing Club Rhiain Bevan   1205 32.49 3 0.36.19 7.00
Slow Comet Comet 827 Cransley Sailing Club Julie Aves   1205 34.25 3 0.38.05 8.00
Slow Comet Comet 718 Cransley Sailing Club Sarah Austin   1205 34.46 3 0.38.28 9.00
Slow Solo Solo 4810 Cransley Sailing Club Charles Clayton   1143 30.54 2 0.54.04 10.00
Slow Solo Solo 4141 Hollowell Sailing Club Gerry Burnham   1143 DNS     12.00

R3 - Slow Fleet - 2018-09-16 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Slow Solo Solo 5191 Hollowell Sailing Club Stuart Bush   1143 36.16 5 0.31.44 1.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 202320 Hollowell Sailing Club Gemma McDonnell   1207 38.56 5 0.32.15 2.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 143937 Hollowell Sailing Club Alison Linnell   1207 39.05 5 0.32.23 3.00
Slow Laser 4.7 Laser 4.7 198879 Hollowell Sailing Club Jenny Sturt   1207 34.30 4 0.35.44 4.00
Slow Solo Solo 4602 Hollowell Sailing Club Carl Inchley   1143 41.37 5 0.36.25 5.00
Slow Laser Radial Laser Radial 193505 Cransley Sailing Club Jess Clarke   1142 33.45 4 0.36.57 6.00
Slow Comet Comet 724 Cransley Sailing Club Rhiain Bevan   1205 35.43 4 0.37.03 7.00
Slow Comet Comet 718 Cransley Sailing Club Sarah Austin   1205 39.50 4 0.41.19 8.00
Slow Solo Solo 4810 Cransley Sailing Club Charles Clayton   1143 33.31 3 0.48.52 9.00
Slow Comet Comet 827 Cransley Sailing Club Julie Aves   1205 DNS     12.00
Slow Solo Solo 4141 Hollowell Sailing Club Gerry Burnham   1143 DNS     12.00

R1 - Youth Fleet - 2018-09-16 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Youth Optimist Optimist 4443 Hollowell Sailing Club Hazel McDonnell   1655 61.56 4 0.46.47 1.00
Youth Optimist Optimist 4732 Hollowell Sailing Club Ellen Morley   1655 63.56 4 0.48.17 2.00
Youth Topper Topper 41619 Cransley Sailing Club Charlie Guyett   1358 56.15 4 0.51.47 3.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 142409 Hollowell Sailing Club Fin Scull   1207 63.01 5 0.52.13 4.00
Youth Laser Radial Laser Radial 159230 Cransley Sailing Club Charlie Sleet   1142 61.07 5 0.53.31 5.00
Youth Laser Radial Laser Radial 140089 Cransley Sailing Club Declan Bell   1142 50.52 4 0.55.41 6.00
Youth Topper Topper 43004 Cransley Sailing Club Tom Chapman   1358 62.08 4 0.57.12 7.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 1 Cransley Sailing Club Emily Britton   1207 56.26 4 0.58.27 8.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 189068 Hollowell Sailing Club Henry Avery   1207 67.06 4 1.09.29 9.00
Youth Topper 4.2 Topper 4.2 42970 Cransley Sailing Club Ollie Dale   1416 62.14 3 1.13.15 10.00
Youth Bug Bug 3 Cransley Sailing Club Matilida Guyett   1520 52.35 2 1.26.29 11.00
Youth Optimist Optimist 5039 Hollowell Sailing Club Zara Avery   1655 58.18 2 1.28.04 12.00
Youth Topper Topper 46921 Hollowell Sailing Club Ethan Maher   1358 57.30 2 1.45.51 13.00

R2 - Youth Fleet - 2018-09-16 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Youth Optimist Optimist 4443 Hollowell Sailing Club Hazel McDonnell   1655 41.00 3 0.33.02 1.00
Youth Optimist Optimist 4732 Hollowell Sailing Club Ellen Morley   1655 41.06 3 0.33.07 2.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 142409 Hollowell Sailing Club Fin Scull   1207 41.46 4 0.34.36 3.00
Youth Topper Topper 41619 Cransley Sailing Club Charlie Guyett   1358 36.33 3 0.35.53 4.00
Youth Laser Radial Laser Radial 159230 Cransley Sailing Club Charlie Sleet   1142 41.05 4 0.35.58 5.00
Youth Topper Topper 46921 Hollowell Sailing Club Ethan Maher   1358 39.38 3 0.38.55 6.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 1 Cransley Sailing Club Emily Britton   1207 36.24 3 0.40.13 7.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 189068 Hollowell Sailing Club Henry Avery   1207 37.58 3 0.41.56 8.00
Youth Optimist Optimist 5039 Hollowell Sailing Club Zara Avery   1655 36.33 2 0.44.10 9.00
Youth Topper Topper 43004 Cransley Sailing Club Tom Chapman   1358 34.36 2 0.50.57 10.00
Youth Topper 4.2 Topper 4.2 42970 Cransley Sailing Club Ollie Dale   1416 40.11 2 0.56.45 11.00
Youth Bug Bug 3 Cransley Sailing Club Matilida Guyett   1520 40.30 1 1.46.35 12.00
Youth Laser Radial Laser Radial 140089 Cransley Sailing Club Declan Bell   1142 DNF     14.00

R3 - Youth Fleet - 2018-09-16 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
Youth Optimist Optimist 4443 Hollowell Sailing Club Hazel McDonnell   1655 31.04 3 0.25.02 1.00
Youth Optimist Optimist 4732 Hollowell Sailing Club Ellen Morley   1655 31.35 3 0.25.27 2.00
Youth Topper Topper 41619 Cransley Sailing Club Charlie Guyett   1358 36.03 4 0.26.33 3.00
Youth Laser Radial Laser Radial 159230 Cransley Sailing Club Charlie Sleet   1142 30.23 4 0.26.36 4.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 142409 Hollowell Sailing Club Fin Scull   1207 32.23 4 0.26.50 5.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 1 Cransley Sailing Club Emily Britton   1207 33.01 4 0.27.21 6.00
Youth Optimist Optimist 5039 Hollowell Sailing Club Zara Avery   1655 35.15 3 0.28.24 7.00
Youth Topper Topper 43004 Cransley Sailing Club Tom Chapman   1358 30.29 3 0.29.56 8.00
Youth Laser Radial Laser Radial 140089 Cransley Sailing Club Declan Bell   1142 35.49 4 0.31.22 9.00
Youth Topper 4.2 Topper 4.2 42970 Cransley Sailing Club Ollie Dale   1416 36.54 3 0.34.45 10.00
Youth Laser 4.7 Laser 4.7 189068 Hollowell Sailing Club Henry Avery   1207 34.25 3 0.38.01 11.00
Youth Bug Bug 3 Cransley Sailing Club Matilida Guyett   1520 30.04 2 0.39.34 12.00
Youth Topper Topper 46921 Hollowell Sailing Club Ethan Maher   1358 43.25 3 0.42.38 13.00


www.cransley.org.uk
commodore.cransleysailingclub@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com